יום הפיל הבינלאומי – “להציל את הפיל”

אין אדם שמסוגל להביט ולא להתפעל מהחיה המדהימה הזו. “נס של אינטליגנציה וענק של חומר”, כך תיאר במאה ה-17 בופון, חוקר טבע מפורסם ומייסד מוזיאון הטבע של פריס, את הפילים.
אנחנו בחברת GoNature בחרנו בפילים כלוגו והסמל של החברה כיוון שאנו מאמינים שהערכים והתכונות שהפיל מייצג מאפיינים יותר מכול בעל חיים אחר את החזון והערכים של החברה ומוצריה: החיבור לטבע, משפחתיות, חכמה, ביטחון, חוזק ועמידות. בעיננו זו הסיבה שיש ללקוחותינו להאמין בדרך שלנו.

בני האדם חובבים ומעריצים פילים כיוון שהם מדגימים לנו כמה מהתכונות הנעלות ביותר שאנו רוצים לראות במין האנושי: ערכי משפחה, חיבה וחום, אינטליגנציה ריגשית וחברתית, אמפטיה, מודעות עצמית ועוד, לצד עצמה אדירה ותחושה של שלוות נפש ובטחון.

אבל הדרך בה אנו נוהגים בפילים מציפה את התכונות האנושיות הגרועות ביותר – הסלמה בציד בלתי חוקי של פילים ושימוש אכזרי בפילים לצרכי בידור ותיירות שמחייבים תהליך כואב ואכזרי במיוחד של אילוף. בכל 15 דקות נרצח פיל אפריקאי לצורכי מסחר בשנהב, בשר למאכל וסחר בחלקי גוף, ועם אוכלוסייה של כ-400 עד 500 אלף פילים אפריקאים בטבע הפיל הוכרז כזן בסכנת הכחדה. על פי הערכת ארגון הטבע הבינלאומי (WWF) אם לא יינקטו פעולות מיידיות ונחושות להגנתם הפיל האפריקני ייכחד עד שנת 2040.

מצבו של הפיל האסייתי עגום לא פחות, אוכלוסיית הפילים האסייתים פחתה בלפחות 50 אחוז בשלושת דורות הפילים האחרונים, שהם בערך 60-75 שנים ומספרם בטבע כיום עומד על לא יותר מ- 40 אלף פילים בכל אסיה. גם כאן, בשל צייד בלתי חוקי ואבדן בתי גידול.

עקב כך נוצרה פעילות בינלאומית רחבה של ניסיון להגנה, שימור ושיקום של פילים הן ע”י ממשלות וארגונים בינלאומיים שנלחמים בציד הבלתי חוקי באמצעות מדיניות וחוקים מרתיעים, והן ע”י עמותות וארגונים פרטיים וציבוריים הומניים ואמיצים שנרתמים להגנה על פילים בטבע מפני הכחדה, וטיפול ושיקום של פילים שנפגעו בחוות מיוחדות שמתמחות בזה.

בתאריך 12 לחודש אוגוסט 2012 הושק לראשונה “יום הפיל הבינלאומי” במטרה לרכז את תשומת הלב של העולם לבעיית הסבל וסכנת ההכחדה של חיה מדהימה זו, ולתמוך במאמצים ופעולות התרמה למען הישרדות ושיקום הפילים האסייתיים והאפריקניים.

אנו ב- GoNature מציינים את יום הפיל הבינלאומי תחת הכותרת “להציל את הפיל“, ומתחייבים לתרום 20% מסך המכירות של מבצעי “יום הפיל” לחווה לשיקום פילות נפגעות Elephant Nature Park שבצפון תאילנד כתרומה למאמצים האדירים לשימור, הגנה ושיקום פילים בטבע.

הציצו בטריילר Love and Bananas בו מככבת לק צ’יילרט, מייסדת החווה:

שאלות ותשובות מעניינות לגבי פילים:

  1. האם פיל פוחד מעכבר? אגדה אורבנית מספרת שפילים חוששים מעכברים, ובעיקר משום ששאיפה של עכבר עלולה לסתום את חדק הפיל ועקב כך את הנשימה. לא ברור אם יש אמת בזה אבל ידוע כי פילים חוששים יותר מבעלי חיים קטנים שיכולים לזנב בהם ולהתחמק מתחום הראייה שלהם, מאשר מבעלי חיים גדולים אותם הם יכולים להדוף ולרמוס בקלות. פיל תמיד ינצח קרנף, אבל יחוש לחץ, עצבנות ואי נוחות מול כלב קטן.
  2. האם פיל יכול לקפוץ? התשובה היא לא… והסיבה לכך היא לא רק משקלו העצום של הפיל (4 – 6 טון) אלא מבנה העצמות שייחודי לחיה זו בכל הטבע, FOUR FORWARD-FACING KNEES. מבנה שמגביר את יציבות הפיל על הקרקע אבל מונע את הקפיציות שנחוצה כדי לדחוף את הגוף מהקרקע ?. בנוסף לכך יש את הגורם האבולוציוני, הפיל בהיותו בעל חיים צמחוני (הרבה לפני שצמחונות הפכה לטרנד עולמי…) ולא חיית טרף לא הזדקק לצורך לדלג ולנתר במהירות לצורך השגת מזונו.
  3. האם פילים בוכים? כל היונקים “מייצרים” דמעות מבלוטה בעין וזאת כדי לשמן את הקרנית ולשטוף אבק ולכלוך, אבל בכי של ממש הינה תגובה רגשית לצער, מצוקה נפשית או “דמעות גיל”, תגובות שמיוחדות לבני אנוש. הפיל הוא בעל החיים היחידי הידוע כמזיל דמעות, ועל אף שאין אנו יודעים מה מצבו הנפשי בעת הזאת מייחסים את הדמעות לבכי של ממש בעיקר כיוון שבד”כ הן מופיעות עם מבע פנים עצוב, ובגלל הנטייה שלנו לייחס לפילים תכונות של בני אדם.
  4. מדוע לפיל יש גם פה וגם חדק? התשובה הפשוטה והמתבקשת היא “מאותה סיבה שלבני האדם יש אף ופה”. אצל הפיל העניין הרבה יותר מורכב, הפה והחדק עושים פעולות שונות לחלוטין. הפה של הפיל מיועד לבצע פעולות לעיסה ובליעה של מזון.


    החדק לעומת זאת משמש ללפיתה של מזון, להרמה, הרחה, לביצוע אמבטיית אבק ובוץ שמאוד אהובה על הפיל, לנשק או מאידך לחבוט לצורך חינוך בפיל צעיר, לברך פילים אחרים וכמובן לנשימה.

אין כמו אמבטיית בוץ
אין כמו אמבטיית בוץ

אין כמו אמבטית בוץ

חיבוק לאמא
חיבוק לאמא

חיבוק לאמא

ברכת שלום בין פילים
ברכת שלום בין פילים

ברכת שלום בין פילים

מכשיר לטיפול בגירוד בגוף
מכשיר לטיפול בגירוד בגוף

מכשיר לטיפול בגירוד בגוף

תפקיד ייחודי נוסף הוא סיוע בשתייה הפיל אינו שותה מהחדק כשם שאנו לא שותים דרך האף, אבל החדק שואב עד 10 ליטר מים ואז נושף אותם לתוך הפה לצורך בליעתם. אי לכך פעולות האכילה והשתייה מחייבות פעולה משותפת של החדק והפה – החדק (בשיתוף הניבים) בוחר את המזון, מכין את המנה לאכילה ודוחף את המנה לתוך הפה לצורך לעיסה ובליעה.

גדי משקה פילה עיוורת בחווה לשיקום פילות Elephant Nature Park בצפון תאילנד
גדי משקה פילה עיוורת בחווה לשיקום פילות Elephant Nature Park בצפון תאילנד

גדי משקה פילה עיוורת בחווה לשיקום פילות Elephant Nature Park בצפון תאילנד

עוד על החיה המופלאה והמדהימה הזאת אפשר לקרוא בבלוג שלנו – להציל את הפיל.

1 thoughts on “יום הפיל הבינלאומי – “להציל את הפיל”

  1. Pingback: תרמיל טטונקה מסדרת יוקון - תרמיל טרקים לשביל ישראל · GoNature

התגובות סגורות.

Test1 דילוג לתוכן