מה הקשר בין ראש השנה לפילים? רמז: דבש

מה הקשר בין ראש השנה לפילים? רמז: דבש

כאשר מדברים על סכנת ההכחדה של הפילים בטבע, לרוב האסוציאציה הרווחת היא רצח פילים בעבור שנהב או שבי פילים בעבור עבודה או תיירות.

אך סיבה משמעותית נוספת לסכנת ההכחדה של הפילים בטבע היא אבדן אזורי המחיה של הפילים.

פילים זקוקים לשטחי מרעה עצומים. עקב בנייה מסיבית על אזורי המחיה הטבעיים שלהם, פילים נלחצים לאזורים קטנים ונאלצים לחלוק אותם עם בני האדם החיים בכפרים, דבר היוצר לא פעם קונפליקטים בין האדם לפיל.

פילים לא רק נדחקים לאזורים מצומצמים יותר ויותר, אלא חקלאים מגדלים יבולים שפילים מאוד אוהבים לאכול. כתוצאה מכך פילים מרבים לפשוט על השדות ולהרוס אותם. פשיטות אלו מסוכנות מאוד לא רק לשדות אלא גם לבני האדם.

בעוד שאנשים רבים במערב מתייחסים לפילים בחיבה ובהערצה, בעלי החיים לעתים קרובות מעוררים פחד וכעס אצל אלה שחולקים עימם את אדמתם.

פילים אוכלים עד 450 ק”ג מזון ליום. ותוך כדי הם עוקרים ורומסים את היבול בסביבתם. פיל בודד יכול לרמוס דונם יבולים בזמן קצר מאוד.

השלכות על אוכלוסיה מקומית

חקלאים מקומיים – לעתים קרובות עניים נואשות וכבר פגיעים כלכלית ותזונתית, נאלצים מכורח המציאות לחדור לבית הגידול של הפילים ועלולים לאבד את כל פרנסתם בן לילה מפשיטת פילים.

גם חקלאות גדולה נפגעת. בפרובינציה הגדולה ביותר שמייצרת שמן דקלים באינדונזיה, Riau, ההערכות על רקע נזקי הפילים של מטעי דקלים ונחלות העץ מוערכות בכ -105 מיליון דולר בשנה.

פילים נהרגים לעתים קרובות כנקמה. מדי שנה רשויות חיות הבר בקניה יורים בבין 50 ל-120 פילים בעייתיים בנוסף לעשרות פילים שמורעלים במטעי שמן דקלים באינדונזיה.

במהלך מאה השנים האחרונות מספר הפילים באוכלוסיות הפילים האפריקאיות ירדו מ 3-5 מיליון ל 470,000 – 690,000 ובאוכלוסיות הפילים האסיאתיות ירדו מ-100,000 לבין 35,000 – 50,000. אבדן בתי גידול ועימותים עם בני אדם הם בין האיומים הגדולים ביותר להמשך הישרדותם.

פתרונות

גורמים שונים בעולם פועלים נמרצות לצמצום הסכסוך עם הפילים באמצעות מגוון טכניקות ורעיונות יצירתיים.

ביניהם: גידול יבולים שפילים לא אוהבים כמו טבק, צ’ילי, זנגוויל ועוד… לעתים מדובר אפילו ביבול שאינו למאכל אדם, באפריקה לדוגמה מנסים לדרבן כפרים חקלאיים לטעת שדות sisal אשר ניתן לקלוע ממנו סלים מרהיבים. מוצר שפונה הן לאוכלוסיה מקומית ורווחי במיוחד בענף התיירותי.

דוגמה אחרת כוללת שחזור מסדרונות ביולוגיים כדי להקל על תנועה עונתית של פילים וחיות בר אחרות באזור השפלה בנפאל, כך שבעלי החיים אינם צריכים לנדוד דרך אזורי המחייה של בני האדם.

ולכבוד השנה החדשה… פתרון יצירתי ביותר הוא – דבש! או ליתר דיוק – דבורים. מחקרים הוכיחו כי פילים פוחדים מדבורים, ממצא אשר הוביל לפתרון יצירתי וזול למניעת כניסת פילים לאזורים חקלאיים. פיזור של כוורות תלויות המחוברות ביניהן בחבל בהיקף השדה החקלאי ומגינות על היבול מפני עדרי הפילים.

איך זה עובד?

כאשר עדר פילים מנסה להיכנס לתוך השדה, הפיל הראשון יתקל בחבל המשורשר לכוורות ויגרום לטלטולן. זה יוביל להתרחשות בכוורות וישחרר נחיל דבורים, הפילים נבהלים חוזרים על עקבותיהם וממשיכם בדרכם.

צפו בסרטון על פתרון הדבש:

שתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה… כדבש (ידידותי לפילים)  (:

Test1 דילוג לתוכן