קמפינג למתחילים

אחרי כמעט 7 שבועות שכולנו תקועים בבית, רק אנחנו ו-covid 19 נראה שאולי מתקרבים כבר סימנים לתחילתו של הסוף. יחד עם זאת, נראה שיעבור עוד זמן מה, לפני שנהיה עדים שוב לרחובות מלאים בפרצופים מחייכים (ללא מסכות). בתקופת זו, אין ספק שהמקום הבריא ביותר לבלות בו הוא המרחבים הפתוחים של הטבע. קמפינג הוא האפשרות המושלמת לנשום קצת חופש מחוץ לבית, מבלי להתקהל או להסתכן.

קמפינג הוא חוויה שונה ומיוחדת. הקרבה לטבע, השקט שבפשטות והכיף של הביחד – לבד. אלו הם רק חלק מהמאפיינים שגורמים לך לרצות ולחזור לחופשה נוספת במלון אין ספור הכוכבים הזה. אבל כמו כל ההתחלות, הפעם הראשונה שיוצאים יכולה להיות בהחלט מרתיעה. לכן אגדנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם להתגבר על הפחד ולפתוח לעצמכם עולם חדש של חוויות נופש.

1. מקום

ישנן מספר אופציות ללינה בשטח. אפשר לבחור בין חניון לילה או אתר קמפינג מסודר.

חניוני לילה ניתן למצוא במגוון סוגי לינה ומגוון רמות: החל מ”חניוני שלט” בלב הטבע ושביליו. חניונים אלו הם לרוב חניונים בסיסיים המוכרזים על ידי שלט המודיע כי “כאן מותר ללון” ובהם קרקע מיושרת לישון עליה. לפעמים גם תוכלו למצוא בחניונים אלו נקודת מי שתיה, אך שום דבר מעבר לכך. ישנם גם חניוני לילה שבהם שירותים בסיסיים של מי שתיה ושירותים, וחניוני לילה בתשלום וברמה גבוהה יותר.

לרשימת חניוני לילה בתשלום – לחצו כאן.

לרשימת חניוני לילה שאינם בתשלום – לחצו כאן.

האופציה השניה היא אתר קמפינג מסודר. ישנם עשרות אתרי קמפינג מסודרים הפזורים ברחבי הארץ וגם אותם ניתן למצוא במגוון רמות, עם מגוון שירותים וטווח מחירים משתנה. אם זו הפעם הראשונה שלכם בקמפינג אנחנו בהחלט ממליצים להתחיל באתר קמפינג מסודר. אין צורך להיות גיבורים כבר בפעם הראשונה שלכם. התחילו בקטן, אתרי הקמפינג המסודרים מציעים לכם שירותי נוחות שאינם קיימים בחניוני הלילה. אם תרגישו שזהו פינוק יתר יחסית לציפיות שלכם מלילה בטבע, תמיד תוכלו לעשות את החופשה הבאה שלכם במקום פחות מסודר.

ובשביל להקל עליכם, אפילו דאגנו להנחה מיוחדת עבורכם

כאשר בוחרים אתר קמפינג חשוב לבחון ולהבין את האופציות השונות:

מיקום גיאוגרפי – העדיפו תמיד ללון במקום שמקרב אתכם כמה שיותר לטבע: ישנם אתרי קמפינג צמודים לנחל ואתרים שנחל עובר ממש בשטחם, ישנם אתרים הפונים לנוף ויש גם כאלו שפשוט ממוקמים במקום מרכזי בין מגוון של אטרקציות ומסלולי טיול.

גם המיקום בתוך האתר חשוב. בררו מהם תנאי השטח באתר, האם הלינה היא על כורכר, דשא או חול? מהם תנאי הצל באתר? במידה ויש אפשרות לשריין חלקה כבר במעמד ההזמנה בקשו חלקה מוצלת שאינה קרובה מדי וגם אינה רחוקה מדי מהשרותים והמקלחות. אם אתר הקמפינג נמצא צמוד לכביש סואן, בקשו לא להיות ממוקמים בחלקה הנושקת לכביש.

קירור – חלק מאתרי הקמפינג מציעים שימוש במקרר כחלק מתשלום הבסיס או בתשלום נוסף. השימוש במקרר מקל מאוד על תכנון התפריט וההצטיידות והוא מומלץ מאוד במיוחד אם אתם יוצאים לקמפינג משפחתי או קמפינג בקבוצה גדולה ואתם נדרשים לתכנן ארוחות גדולות. במידה ואתם מתכננים להשתמש בשרותי הקרור של אתר הקמפינג בררו בדיוק מה מציע המקום, שכן בחלק מאתרי הקמפינג מציעים מיני מקרר לכל משפחה וחלק מציעים רק מדף או שניים במקרר גדול.

מזרון קמפינג – חלק מאתרי הקמפינג מציעים השכרה של מזרוני גומאויר בעובי של 7-10 ס”מ שהם למעשה אותם המזרונים המוכרים לנו ממיטות הילדים. מזרון שטח הוא אחד הפריטים החשובים בכדי להבטיח שינה טובה בלילה ובוקר מוצלח ביום שאחרי.

אטרקציות ופעילויות – אתרי הקמפינג השונים בארץ מציעים מגוון אטרקציות בשטח האתר: ג’מבורי, מתקני שעשועים, רכיבה על חמור, קרטינג, פארק קופים ועוד.

קטגוריה זו רלוונטית בעיקר עבור המטיילים עם ילדים אך ניתן למצוא גם אטרקציות המתאימות למבוגרים כמו בריכת שחייה, גלשני רוח, קטיף דובדבנים ועוד.

2. ציוד

אין ספק שתהליך האריזה לטיול קמפינג עלול להיות מבלבל ומרתיע, המקום ברכב מוגבל ולכן אנחנו לא יכולים להגזים עם כמות הציוד שאנחנו אורזים ומצד שני, אם יחסר לנו דבר מה במהלך החופשה ההנאה שלנו מהטיול תיפגע. אז איך עושים את זה? הנה כמה כללים שיעזרו לכם לארוז: בכדי לוודא כי יש לנו הכל ולא שכחנו שום דבר חיוני, תמיד כדאי לעקוב אחרי רשימת ציוד מסודרת. רשימת ציוד בסיסית לסוף שבוע של קמפינג תוכלו למצוא כאן. תוכלו לשנות, להוסיף ולהשמיט פרטים לפי הצרכים שלכם. כלל ראשון לקמפרים מתחילים: עדיף להשאיל ציוד טוב מאשר לקנות ציוד גרוע. שוק המטיילים מוצף בציוד מחנאות במגוון איכויות ובטווח מחירים רחב. גם אם זו הפעם הראשונה שאתם לנים בשטח וגם אם טיול הקמפינג המתוכנן הוא בגדר בדיקה או אולי אפילו ניסוי ואתם בכלל לא בטוחים שתחזרו עליו יותר מפעם אחת, חשוב להגיע לקמפינג עם ציוד איכותי. שכן ציוד לא איכותי יכול להעיק ולקלקל לכם את הטיול ולמנוע מכם לרצות ולחזור על החוויה עוד לפני שהחלה.

אוהל קמפינג לא איכותי לדוגמה, המורכב מחומרים זולים ולוקה בפתחי אוורור, עלול לגרום לכם למצוא את עצמכם מזיעים כל סוף השבוע ומבטיחים לעצמכם שלעולם לא תצאו שוב מאזור המיזוג שלכם.

עם זאת, ציוד הבסיס הנדרש לקמפינג יכול להגיע להוצאה מכובדת כאשר נרכש כולו ברכישה אחת. לכן, במידה ואין ברצונכם לרכוש ציוד טרם ניסיתם והחלטתם כי החוויה הזאת היא אכן מתאימה לכם, ההמלצה שלנו היא פשוט להשאיל ציוד. מצאו את החבר או קרוב המשפחה הזה שיש לו כבר את כל מה שצריך לקמפינג והשאילו ממנו את הציוד שאתם צריכים לסוף שבוע אחד.

כאשר תחליטו שאתם מוכנים לרכישה של ציוד משלכם, אנחנו כמובן תמיד כאן בכדי לעזור.

בחרנו להרחיב על כמה פרטי ציוד חשובים בכדי לכוון אתכם לציוד שאתם צריכים לקמפינג מוצלח.

אוהל קמפינג – בין אם זה אוהל איגלו, אוהל סיירים או אוהל בן רגע. בכדי שיהיה לכם נוח באוהל קמפינג חשוב שהוא יהיה מרווח. לכן, כלל הברזל בבחירת אוהל הוא תמיד לבחור אוהל קצת יותר גדול. לדוגמה, אם אתם 4 מטיילים, במקום לקחת אוהל ל-4 עדיף לבחור באוהל 6 אנשים. אם אתם 6 מטיילים, במקום לבחור באוהל 6 אנשים עדיף לבחור באוהל ל-8 וכן הלאה. לפני היציאה לשטח רצוי להרכיב את האוהל פעם אחת בבית ולוודא שהוא שלם ואתם אכן יודעים איך להקים אותו.

מזרון שטח – כפי שהוזכר מוקדם יותר, מזרון שטח הוא אחד הפריטים החשובים להנאה שלכם בקמפינג. לכן, אם אין באפשרותכם או אין ברצונכם לשכור מזרון קמפינג באתר דאגו להביא איתכם מזרון שטח, או מיטה מתנפחת ובמידת הצורך גם משאבה חשמלית.

שקי שינה – כאשר בוחרים שק שינה מומלץ להתאים אותו קודם כל לעונה. בלתי אפשרי לישון טוב ואולי אפילו לישון בכלל, אם קר לנו או חם לנו מדי. לכן גם אם חבריכם טוב הלב מפציר בכם לקחת את שק השינה האיכותי שרכש לטובת הטיול בדרום אמריקה, אם אתם יוצאים לקמפינג בחודשים החמים של השנה אנחנו ממליצים לכם לוותר בנימוס ולחפש אופציה קייצית יותר. אם לא מצאתם ייתכן שאפילו מצעים מהבית ושמיכה קלה יהיו אופציה חלופית עדיפה.

תיק כלי רחצה – הביאו איתכם תיק כלי רחצה נתלה שיקל עליכם בהתארגנות במקלחות האתר וימנע מהחפצים שלכם להירטב.

אל תשכחו גם להתפנק:

נכון שיש מגבלה של מקום, אבל אם במהלך השבוע אתם לא יכולים לפתוח את היום בלי האספרסו שלכם, אין סיבה שלא תשתו אותו גם בקמפינג. דווקא כאן אנחנו ממליצים לכם כן להשקיע במכונת אספרסו הניידת.

אז זהו… צאו לדרך, אחרי כל כך הרבה זמן בין קירות הבית, אין כמו לצאת ולנקות את הראש בטבע, אנחנו מאחלים לכם שתחזרו עם חוויות טובות שיגרמו לכם להידבק בחיידק הקמפינג גם בימים טובים יותר.

ובינתיים… רק בריאות.

גם אם זה יהיה הקמפינג האחרון שלכם. אם אתם אוהבי אספרסו אמיתיים אנחנו מבטיחים לכם שתהנו ממנה – והרבה. למילואים, לחו”ל, לפיקניק ואולי אפילו סתם לעבודה. מכונת האספרסו הניידת הזו תעזור לכם לפתוח את הבוקר בחיוך בכל מקום.

אם אתם לא אוהבי אספרסו מושבעים – גם בסדר. ערכת קפה קומפקטית לנס או השחור שלכם על הבוקר גם תעשה את העבודה.

ערסלים – ערסל ישיבה, ערסל שכיבה או אולי אפילו ערסל זוגי, אל תתביישו להתפנק… באתם להינות.

כסאות קמפינג – תפרגנו לעצמכם עם כיסא שטח לשבת בנוח מסביב למדורה.

3. בישול בשטח

זה נכון שהמדורה היא אולי החלק הקוסם ביותר בקמפינג, אין כמו להתחיל את הערב סביב הלהבות המהפנטות ולסגור אותו עם מרשמלו צלוי, אבל בישול על מדורה הוא דבר מורכב קצת יותר. הוא מצריך תחזוקה של אש יציבה לאורך כל זמן הבישול.

בישולי שטח הם חלק מהנה אך מאתגר. הם דורשים הכנה של ארוחה בתנאים שאינכם רגילים אליהם ואם יצאתם לקמפינג משפחתי עם הילדים תצטרכו לעשות זאת במקביל לשעשוע הילדים. לכן בשלב הראשון אנו ממליצים לדבוק בתפריט המבוסס על בישול קל ופשוט הדורש מינימום מאמץ.

בנו לעצמכם תפריט המבוסס על שימוש בגזיה לבישול או כירת גז לשטח וארגנו אותו כבר בבית לפי מרכיבי הארוחה והכלים הדרושים. לנוחיותכם, הכנו לכם טבלה לתכנון תפריט קמפינג אותה תוכלו להוריד כאן.

בתור התחלה אתם יכולים להקל על עצמכם ולוותר על חלק מהארוחות, אפשר לסעוד בדרך אל הקמפינג או בחזרה ממנו במסעדה או להביא סנדוויצ’ים מהבית.

בנוסף, חשוב להתארגן נכון בבית על ערכת מטבח מסודרת לשטח ולנסות לעשות כמה שיותר הכנות מראש בבית לבישול עצמי.

מידע נוסף על מה צריך להיות בערכת מטבח לשטח והתארגנות נכונה לבישולי שטח תוכלו למצוא כאן.

בררו מראש אלו שירותים מספק אתר הקמפינג בתחום המטבח. מלבד מקררים אתרי קמפינג שונים מציעים פינות מנגל מסודרות, חצי חבית לבניית מדורה ובחלק אפילו תוכלו למצוא מטבח שטח מאובזר ועצי מדורה לרכישה.

בשלו פשוט אבל אל תשכחו לפנק את עצמכם. על גזיה אפשר לבשל כל דבר שאפשר לבשל על הגז בבית. דאגו שיהיה לכם ולסובבים אתכם טעים כדי שתזכרו את החוויה לטובה, ואל תוותרו על המדורה! היא חלק גדול מהחוויה גם אם לא משתמשים בה לבישול.

לא צריך מדורה גדולה או אש חזקה בשביל לשבת יחד סביב המדורה ולצלות מרשמלו אבל אם בכל זאת חשוב לכם תוכלו לעיין במדריך שלנו “איך בונים מדורה”.

אז זהו… צאו לדרך, אין כמו לצאת ולנקות את הראש בטבע עם חברים או משפחה, אנחנו מאחלים לכם שתחזרו עם חוויות טובות שיגרמו לכם להידבק בחיידק הקמפינג לפחות כמונו כי בשבילנו הטבע הוא השראה.

Test1 דילוג לתוכן