המדריך לשינה טובה בשטח חלק ב’ או איך בוחרים מזרון שטח

כמו כל משפחת החתוליים – ללביאה יש יכולת לתפוס תנומה טובה

בכל  מקום, תנוחה ומצב. גם עם המזרונים שלנו אפשר.

אין ספק כי שינה טובה היא גורם מכריע ברמת ההנאה שלנו בטיול. היא זו אשר תקבע אם נקום בבוקר ונאמר “איזה לילה זוועה עבר עלי” או “איזה יום מעולה הולך להיות לי”.

שינה טובה בשטח בנויה לרוב משילוב של 3 פריטי ציוד: אוהל, שק שינה ומזרן. האוהל משמש כמעין קליפה המגנה עלינו מרוח ולחות / רטיבות, שק השינה הוא זה השומר עלינו בטמפרטורת הגוף שלנו במהלך השינה בשטח ואילו המזרון משמש כמצע חוצץ המבודד בינינו לבין הקרקע.

אבל איך בוחרים מזרון? האם כדאי לבחור במיטה מתנפחת או במזרון בועות? ומה זה בכלל מזרון תא סגור? המגוון הרחב המציף את החנויות בתחום מזרוני שטח בהחלט מבלבל.

הנה כמה עובדות שיעשו לכם סדר בבלגן ויעזרו לכם לבחור מזרון שטח שמתאים בדיוק לצרכים שלכם.

למזרון השטח שני תפקידים מרכזיים: הראשון: הוא משמש כשכבת בידוד בינינו לבין הקרקע ושומר עלינו מפני קור, רטיבות ועצמים בולטים, חדים או דוקרים. והשני, מזרון השטח הוא מצע רך המאפשר לנו שינה נוחה ונעימה על פני הקרקע הקשים.  מזרוני שטח שונים נותנים מענה ברמות שונות לשני תפקידים אלו.

כשהולכים לבחור מזרון שטח הדבר הראשון שחשוב להגדיר הוא מה היעוד של המזרון או במילים אחרות איזה אופי יש לטיול שלי?

האם מדובר בטיולי קמפינג, ג’יפאים או טיול תרמילאים בו צריך לשאת את כל הציוד על הגב במהלך היום?

לאיזה תנאי מזג אויר מיועד הטיול? האם רק לקמפינג קייצי בארץ או אולי לטיול מוצ’ילרים בדרום אמריקה?

את מזרוני השטח אפשר לחלק לשלושה סוגים: מזרוני תא סגור, מזרונים מתנפחים מעצמם ומיטות מתנפחות.

מזרוני תא סגור

הנקראים גם מזרוני פלציב, הם מזרוני ספוג דחוס וצפוף בעלי תאי אויר סגורים. הם דקים יחסית ומספקים פונקציה של מחיר נוח ומשקל קל לנשיאה ואינם סופגים מים במקרה של קרקע רטובה או לחה. הם חוצצים בינינו לבין חומרים קשים ודוקרים בשטח, מבודדים מפני טמפרטורת הקרקע ומספקים לנו הגנה קלה מפני אבנים, זרדים, ובליטות.

כאשר תצאו לבחור מזרון שטח תגלו שבתחום מזרוני הפלציב לבד, יש היצע מגוון של חומרים וטכנולוגיות, ביניהם:

מזרוני EVA –  הם מזרוני תא סגור קלים במיוחד המגיעים בעוביים של 0.7 – 1 ס”מ.

הם רכים פחות מחומרים אחרים הנמצאים בשוק אך קלי משקל ולכן מתאימים לרוב לתרמילאים צעירים שסוחבים את ציוד הטיול על גבם ולפונקציית המשקל חשיבות גבוהה יותר עבורם מאשר פונקציית הנוחות.

מזרוני NBR – מזרוני שטח העשויים מאותם חומרים אשר מהם מורכבים מזרוני היוגה המוכרים. הם רחבים יותר, רכים יותר ומאוד מאוד דחוסים ולכן גם כבדים יותר.

מזרונים אלו יתאימו יותר לטיולי קמפינג / רכב שאינם מצריכים סחיבת ציוד על הגב.

מזרוני XPE – אלו הם מזרוני שטח דו שכבתיים המשלבים בין שכבת EVA שהיא רכה וקלה מאוד המשמשת כשכבה עליונה עליה אנחנו שוכבים. לבין שכבת XPE שהוא חומר מחוספס וקשיח יותר ומשמש כשכבה תחתונה הבאה במגע עם הקרקע ומספקת בידוד מצויין מפני טמפרטורת הקרקע, אבנים חדות וכדומה.

טכנולוגיה נוספת של מזרוני פלציב היא מזרוני הבועות,

מזרוני הבועות מורכבים גם הם מXPE , בנויים במבנה בועות בדומה לתבנית ביצים ומבודדים בצורה טובה. להבדיל מהמזרונים שהזכרנו עד כה, מזרוני שטח אלו מתקפלים בסגירת אקורדיון ולא בגלגול, דבר המפשט את תהליך הקיפול וחוסך בנפח המזרון בעת הנשיאה.

מזרוני שטח מתנפחים מעצמם (self inflated)

אלו הם מזרוני שטח שכאשר משחררים את שסתום האוויר שלהם, הם מתנפחים מעצמם על ידי שאיבה עצמית של אויר. בדומה לספוג שאוחזים באגרוף קפוץ ומימדיו קטנים ומכווצים וכשמשחררים אותו כל חללי הספוג מתמלאים באוויר והוא חוזר לנפחו המלא, כך גם במזרונים אלו המאפשרים בידוד מעולה ונוחות בלתי מתפשרת, לצד נפח קטן ומשקל קל באותו המוצר.

הexplorer mommy  לדוגמה עשוי להיות בחירה מצויינת עבור תרמילאים שלא מעוניינים להתפשר על נוחות, שכן עובי המזרון הוא 2.5 ס”מ והוא שוקל 0.675 ק”ג בלבד.

חברו ה-explorer 5  הוא התאמה מצויינת לג’יפאים ומטיילי רכב שכן הוא מגיע בעובי מפנק של 5 ס”מ אך במשקל מעט כבד יותר של 1.7 ק”ג.

מיטות מתנפחות

מזרון מתנפח בעזרת משאבה המחזיק בתוכו אוויר כלוא, היתרון הברור שלו הוא שהוא בעל העובי הדומה ביותר למזרון הביתי (22 ס”מ) מה שמוביל להגנה מירבית מפני אבנים בליטות וכו.

חסרונות: אלו הם מזרונים כבדים יחסית ובעוד שיש רבים הסוברים כי זו הצורה הנוחה ביותר לישון בה בשטח  מכיוון שהוא מתגמש לצורת הגוף, אחרים חולקים על טענה זו תחת הטענה שמזרונים אלו פחות יציבים וכשזזים עליהם מרגישים את השפעת התנועה שלנו על המזרון (במיוחד במזרון זוגי, עליו כל צד מרגיש את תנועותיו של האחר). זוהי כמובן בחירה אישית והיא תלויה במשתמש ובהעדפותיו. אך בין אם אתם מעדיפים מצע יציב ובין אם אתם מעדיפים מזרון עבה, מזרונים אלו מתאימים בעיקר לקמפינג, טיול רכב ואו לאירוח בבית ואינם מתאימים לתרמילאים.

אם אתם תרמילאים שהמשקל הוא פרמטר מוביל עבורכם בבחירת מזרון שטח, אך גם לא מוכנים לוותר על הנוחות שלכם, מזרון traverse core  יכול להיות פתרון מצוין בשבילכם.

בניפוח עצמי תוך 15 נשיפות בלבד (או בעזרת משאבה) תוכלו להתפנק בשינה טובה על מזרון בעובי של 8.9 ס”מ השוקל פחות מ500 גרם ובנפח קיפול של 3 כדורי טניס בלבד. זהו ללא ספק מזרון השטח עם השילוב המנצח של משקל, נוחות ונפח.

לסיכום

כאשר בוחרים מזרון שטח חשוב להגדיר לעצמינו 3 משתנים מובילים: נוחות, משקל ונפח. לאחר שהגדרנו לעצמינו מהם הצרכים שלנו ניתן לצמצם את האפשרויות המוצעות בחנויות לפי תקציב וטווחי מחירים.

חשוב לזכור שבלינת שטח, שינה טובה תשפיע ישירות על הצלחתו של היום למחרת וכי שינה טובה באמת, תלויה בשלושה מרכיבים: מזרון השטח שלי, שק השינה שלי והאוהל שלי.

היכנסו למאמרים הבאים ותוכלו לאסוף טיפים יעילים לגבי איך לבחור אוהל ואיך לבחור שק שינה.

ובינתיים… שיהיה לילה טוב..

Test1 דילוג לתוכן