איך בוחרים נעלי טיולים

נעלי טיולים מתאימות, הן המפתח לטיול מוצלח. תוואי השטח בזמן טיול שונה מאוד מהגיחות הקצרות שרובינו רגילים אליהן בהליכה על המדרכה.
לכן גם אם אתם רגילים “לקרוע” את העיר עם נעלי הספורט האהובות עליכם ואתם בטוחים שהן הכי נוחות בעולם, הליכה איתן בשטח יכולה להסתמן כסיוט. חשבתם פעם איך תהיה ההרגשה ללכת למכולת כשבתוך הנעלים יש לכם נייר שיוף? זו עלולה להיות ההרגשה כשצועדים בנעלים לא מתאימות.

השוק מוצף במגוון ענק של נעלי מטיילים, בטווח רחב של מחירים ושפע של טכנולוגיות. אז איך יודעים מה הכי נכון לנו? הנה קצת מידע שיעשה לכם סדר:
בכדי לבחור נעלי טיולים שיתאימו לנו בדיוק, ראשית עלינו להגדיר מספר פרמטרים: אזור טיול, משתמש, משקל יעוד ונוחות.

איזור הטיול – כלומר, התאמה לסוג שטח ולאקלים האזור.
בנעלי GoNature יש דגש על התאמת הנעל לאקלים ישראלי.
נעלי טיולים בארץ צריכות לעמוד בתנאי שטח קשים בהרבה מתנאי שטח אירופאים מכיוון שהפרשי הטמפרטורות גבוהים מאוד מאשר האקלים הממוזג של אירופה.
באירופה נעלי שטח הן נעלים טכניות שבנויות עבור תכסית שטח מורכב של מסלעה, בוץ, שלג וקרח.
ואילו בארץ יצרני הנעלים צריכים להתאים את חומרי הגלם והדבקים המחברים את הנעל לאקלים של ארצות חמות. בדומה ליצור מכוניות כאשר מתאימים את יכולות המיזוג לארצות חמות, כך גם בנעלים.
יכולת השרידות של נעלים אירופאיות שלא הותאמו לאקלים ולשטח הישראלי נמוכות יותר. השילוב של אדמת הלס בארץ, שגרגיריה הדקים נכנסים בין חללי הנעל הקטנים ביותר, יחד עם הטמפרטורה המאוד גבוהה של הקרקע  בארץ, גורמים לפתיחתם של הדבקים המחזיקים את הנעל, לשחיקה מוגברת של הסוליות ולבלאי מהיר.

משתמש – למי מיועדות הנעלים – כלומר האם אלו נעלי טיולים לגברים או נעלי טיולים לנשים.
נעלי טיולים מגיעות בדגמים ובצבעים שונים לגברים ולנשים אך ההפרדה בין נעלי טיולים לנשים ונעלי טיולים לגברים אינה מסתכמת רק בבידול האופנתי ביניהן. מחקרים מדעיים מוכיחים כי ישנם הבדלים מהותיים בין מבנה רגל האישה למבנה רגל הגבר. לכן חברות לייצור נעלי שטח משקיעות זמן ומאמצים רבים בפיתוח דגמי נעלי מטיילים אשר יענו על הצרכים הפיזיולוגיים השונים של גברים ונשים, בפרמטרים שונים.
ישנם הבדלים רבים בין כף רגל נשית לגברית אשר משפיעים על פיתוח דגמים שונים לכל אחד מן המינים:
בנעלי מטיילים לנשים לדוגמה, יכולים להיות חריצי הגמשה עמוקים יותר מאשר בנעלי גברים, הנובעים ממסת הגוף התחתון אצל האישה אשר הופכת את ההגמשה של הסולייה לקשה יותר. אצל גברים עשויים להיות בולמי זעזועים בתמיכה מוגברת הנובעים מהקשת הגבוהה במבנה כף הרגל הגברית. רוחב הנעל הוא כנראה ההבדל הברור ביותר בין כף רגל נשית לכף רגל גברית. מבנה כף הרגל הגברית רחב יותר משל נשים ולכן, נעלי שטח לגברים מיוצרות בדגמים מעט רחבים יותר באזור העקב מאשר נעלי מטיילים לנשים.

משקל – משקל הוא פרמטר קריטי בבחירה נכונה של נעלי מטיילים. לכן חשוב להגדיר מהו המשקל הכולל שאנו סוחבים בטיול. כלומר, מהו המשקל אותו  אנו סוחבים על הגב + משקל הגוף שלנו.

יעוד – מה היעוד של הנעל, כלומר מהו אופי הטיול. את פרמטר ה”יעוד” ניתן לחלק למספר קטגוריות שיקלו עלינו בסינון ובבחירה, אלו מכילות בתוכן גם את פרמטר המשקל.
בין נעלי Go Nature תוכלו למצוא נעלי הרים מומלצות  לכל סוג של יעוד:

קטגוריית Backpacking

נעלי טיולים בקטגוריית בקפקינג  מיועדות לשימוש מאוד מסיבי בשטחים קשים, אלו הן נעלים שבנויות למשקלים מאוד כבדים, לתרמילאים שיוצאים לטרקים ארוכים של שבועיים שלושה עם תיק תרמילאים וכל הציוד על הגב, בתנאי שטח קשים.
נעלים אלו צריכות להיות מורכבות מחומרים עמידים מאוד ובעלות בולם זעזועים עם PU בדחיסות מאוד גבוהה.

silveretta – נעל מטיילים חזקה במיוחד המסוגלת לצלוח את תנאי השטח הקשים של הארץ, לאורך זמן, עם משקלים כבדים על הגב.
הסילברטה, היא נעל אשר פותחה במיוחד למטיילי “שביל ישראל” והיא מסוגלת לצלוח את התנאים הקשים של שביל ישראל בהליכה רציפה (1,030 ק”מ) מתחילתו ועד סופו וגם מעבר לכך, עם משקל מאוד כבד על הגב.

הסילברטה מצויידת בבולם זעזועים מסוג high density PU פוליאוריטן בצפיפות מאוד גבוהה וסוליית ויבראם ייחודית מהסוג החזק ביותר של מותג ויבראם – VIBRAM GAENGER ועם התאמה מלאה לתנאי השטח המגוונים בשביל, החל מהרי אילת: מבנה תחתית הסוליה מותאם לאחיזת קרקע לשטח חולי רך ויבש וכל חומרי ההרכבה של הנעל, דבקים ותפרים, בנויים בהתאמה ייחודית לתנאי השטח הקשים של הארץ ולאדמת הלס האבקתית בכדי למנוע את שחיקת הנעל והתפרקות הסוליה. הסוליה עשויה מחומרים אשר מסוגלים לשרוד לאורך זמן בטמפרטורת קרקע המגיעה ל48 מעלות בצל.

גוף הנעל מורכבת מחומרים מאווררים המאפשרים נידוף זיעה ו”נשימת” הרגל באזורים חמים ויבשים, ואטומה לרוח ולמים המאפיינים את אזורי הצפון של השביל. המורכב מתנאי שטח הדורשים גם התאמת מבנה תחתית הסוליה לאחיזת קרקע לשטח בוצי ורטוב.

משקל הנעל: 705 גר’ בלבד.

באותה קטגוריה תוכלו להתנסות גם בנעל מבית היוצר של נעלי אקו, חברת AKU פיתחה את סדרת Superalp GTX הכוללת דגם לגברים ודגם לנשים.
סדרת Superalp GTX – נעל שטח למשקלים כבדים ותנאי שטח קשים מאוד, מתוכננת להגנה מקסימלית המשלבת יציבות, בלימה ונוחות בשילוב עם חומרי הגלם הקשוחים ביותר.
מערכת PU dual density, שהיא בולם זעזועים כפול: PU בצפיפות גבוהה מאוד ו-PU בצפיפות בינונית שבא במגע עם הרגל, חידוש אשר מאפשר תחושה הרבה יותר רכה בכל דריכה.
משקל הנעל 700 גר’ בלבד.

קטגוריית Trekking

נעלי טרקים בקטגוריה זו מיועדות לטרקים של ימים ספורים, עם משקל גבוה, לתנאי שטח קשים. עם בולם זעזועים PU בדחיסות בינונית.
בקטגוריה זו תוכלו לנסות את סדרת Alterra GTX של נעלי אקו,
נעל שטח למשקלים גבוהים בתנאי שטח קשים. בנוסף לבולם הזעזועים: Double DENSITY PU, וסוליית Vibram OCTOPUS, ה-Alterra מצויידת גם בטכנולוגית “אליסה” – מערכת האפשרות ספיגת זעזועים בצורה א-סימטרית בנעל לנוחות מוגברת לאורך זמן ולמרחקים ארוכים.

קטגורית Hiking

נעלי הייקינג – נעלים המיועדות למשקל בינוני, טיולים של יום או יומיים עם משקל על הגב. נעלי טרקים בשבילים בתכסית שטח סבירה. קטגוריית הייקינג מכסה את רוב הטרקרים המטיילים בעולם והיא דורשת נעלי מטיילים בעלות בולם זעזועים PU.

דלתא – נעל שטח במחיר כניסה, עם יכולות שטח מאוד גבוהות ועמידות מצוינת:

קטגוריית Light Trekking

נעלי שטח בקטגורית “לייט טרקינג” – מיועדות לטיולי יום קלים, עם משקל קל של תרמיל גב קטן, מומלץ לבחור בנעלים בעלות בולם זעזועים מסוג EVA רך ונעים, המתאים ליום טיול במשקל קל. נעלים בקטגוריה זו יכולות להתאים למי שהולך את שביל ישראל במקטעים קצרים עם משקל קל על הגב, או כל מסלול אחר של שעות ספורות של הליכה עם תרמיל יום.

בקטגוריה זו ניתן למצוא את Summit Lite מנעלי Go Nature.

Summit Lite היא נעל השטח הטבעונית הראשונה בארץ. היא פותחה בקפדנות באירופה, בליווי עמותת “vegan friendly” והיא הנעל הראשונה בקטגורית נעלי שטח אשר אושרה על ידי העמותה.
היא מורכבת מ- 100% מחומרים שאינם מן החי ועברה בדיקות המחמירות באירופה בכדי להבטיח שרידות גבוהה בשטח, בקטגורית Light Trekking.

עוד מנעלי Go Nature  –  Ultra Trek נעל שטח בקטגורית Light Treking במחיר כניסה, עם יכולות גבוהות ועמידות מצוינת.

מבלבל? הכנו עבורכם טבלה שתעשה לכם סדר בקטגוריות השונות:

נוחות
ועכשיו כשאתם כבר יודעים מה אתם מחפשים. נשאר רק למדוד.
חשוב לוודא כי הנעלים נוחות לכם לפני שאתם יוצאים לטיול מפרך בפעם הראשונה. להבדיל מרכישה של נעלי ספורט או נעלי יום רגילות, כאשר מודדים נעלי שטח, נוחות נמדדת בצורה קצת שונה. נעלי שטח צריכות להגן על הקרסול והרגל, לכן בהגדרתן הן צריכות להיות קצת צפופות וקשיחות בכדי להחזיק את הרגל בבטחה.

מדדו את הנעל, אם אתם מרגישים כי היא מעט צפופה באזור העקב והקרסול, אל תמהרו להחליף אותה, יתכן וזה בדיוק מה שאתם מחפשים. הליכה או שתיים וסיכויים גבוהים שכבר תתרגלו לתחושה. לאומת זאת אם אתם מרגישים צפיפות בלתי נסבלת וכאב בעת הדריכה, נסו דגם אחר, יתכן שנעל זו אינה מתאימה למבנה כפות הרגליים שלכם.

מספר טיפים למדידת נעלי שטח:

הביאו איתכם את הגרביים איתם תטיילו ואמצו קצת את הרגליים לפני המדידה- כפות הרגליים שלנו מתרחבות מעט בשעת מאמץ ולכן לא מומלץ למדוד נעלים מיד אחרי שהתעוררנו משנת הלילה שלנו, הליכה אל החנות וגרביים באותו העובי בו תשתמשו בזמן הטרק יעזרו לכם לדמות את מצב כפות הרגליים בזמן הליכה לאחר התרחבות.
מבחן האצבע – קשרו את שרוכי הנעל עד למעלה, עמדו על הרגלים ונסו לדחוף את כף הרגל כמה שיותר קדימה בתוך הנעל. עכשיו הכניסו אצבע בחלק האחורי, בין העקב לעקב הנעל. אם לא הצלחתם להכניס אצבע, הנעל קטנה עליכם. אם הכנסתם את האצבע בלי שום מאמץ והיא עוד משוחררת במרווח, הנעל גדולה עליכם. מתי תדעו שמידת הנעל מתאימה? כאשר תצליחו להכניס אצבע במאמץ קל בלבד.

בדקו את הנעל במדרון – ברוב חנויות המטיילים תוכלו למצוא שיפוע מיוחד, בדיוק בשביל הבדיקה הזו. אם אתם יורדים בשיפוע ומרגישים כי הבהונות נוגעים קלות בקצה הנעל, זו כנראה המידה שלכם. לחלופין אם הבהונות אינם מגיעים כלל לקצה הנעל או נמחצים בתוך קצה הנעל, יתכן כי המידה גדולה או קטנה עליכם.

לסיכום, נעלי שטח הם כנראה הפריט המורכב ביותר בין בחירותיו של המטייל. שכן, אי התאמה של נעל לצרכים אליה מיועדת, יכולה לגרום לחוסר נוחות ואף להוביל לכאב ממושך ופגיעות אורטופדיות.

בעת בחירת נעלים עקבו אחרי הפרמטרים: אזור טיול, משתמש, משקל יעוד ונוחות ותנו תשומת לב מיוחדת לנוחות. לפני היציאה הראשונה שלכם לשטח עם הנעליים נסו “לשבור” אותם בהליכה בבית ובעיר על מנת להגמיש אותם ולתת להם לתפוס את צורת כף הרגל שלכם.

עכשיו לכו על זה! ושיהיה לכם טיול מעולה…

2 thoughts on “איך בוחרים נעלי טיולים

  1. עפגין חני אומר:

    מחפשת חנות לקניית נעליים של גו נייצר באזור נתניה

  2. יונתן אומר:

    אני מעוניין לקנות את הsilverta באינטרנט, אבל אני לא יודע איזה מידה לקחת, כי זה משתנה בין חברה לחברה. יש אופציה לשלוח טבלת מידות?

התגובות סגורות.

Test1 דילוג לתוכן