איך להתמודד עם הקור – חלק א’

הכל על לבוש חורף למטיילים, ביגוד תרמי, מעילי פוך ועוד..

בכל שנה כאשר מתחיל החורף ואיתו בא ריח הגשם המתקתק והרוח הקרירה המצננת אותנו מזיעת הקיץ שטרם הספקנו לשכוח, אנו מוצאים עצמינו מורידים בחיוך את הסוודר האהוב שחיכה לנו מהעונה הקודמת במדף גבוה ומוסיפים על עצמינו עוד שכבה מפנקת. אולם כשהחורף מתייצב והגעגוע לימים הקרירים נשכח, בחירת הלבוש נעשית לעיתים מסורבלת ומבלבלת. במיוחד כאשר מצטיידים לטיול.

לבוש לטיול בתנאי קור אינו עניין של מה בכך, שכן הצטיידות לא נכונה עלולה לפגוע בהנאה שלנו מהטיול ובבריאותנו. אם נתלבש חם מידי, אנחנו עלולים למצוא עצמינו רטובים מזיעה, או מסורבלים בשכבות. לעומת זאת אם לא נתלבש חם מספיק – נתקרר, והרי שאז ההשלכות הן זהות.

ומה אם אנחנו נמצאים באיזור בו מזג האוויר נוטה להשתנות בפתאומיות? רגע חם ושמשי ורגע סגרירי וקר, כיצד אורזים לטיול חורף? לפניכם המדריך המלא להצטיידות נכונה בחורף.

יש מספר פרמטרים חשובים שיש להתייחס אליהם בעת בחירת ביגוד למטייל:

  1. אקלים – טמפרטורה, איזה סוג של מזג אוויר אנחנו עומדים לפגוש
  2. פעילות – התאמה מדויקת לאופי הפעילות שאנו מתכננים
  3. ההתמודדות האישית של הגוף בתנאי קור – האם בדרך כלל קר לי או חם לי, האם אני נוטה להזיע במאמץ גם בתנאי קור וכדומה

נקודת הפתיחה המומלצת למטייל, כאשר ניגשים לבחור ביגוד לטיול חורף, היא שיטת הלבוש התלת שכבתי. שיטה זו מתייחסת לשלוש שכבות לבוש כאשר לכל אחת מהן תפקיד שונה. בתנאי מזג אוויר שונים ניתן “לשחק” עם השכבות וללבוש את השכבה המתאימה ביותר לאותו פרק זמן ומקום.

השכבה הראשונה

ביגוד תרמי – שכבה תרמית דקה הצמודה לגופנו ומאפשרת לנו לשמור על טמפרטורת הגוף בפעילות בתנאי קור ע”י שימוש באריגים בעלי יכולות ייחודיות. אריגים אלו מבודדים את גופנו מטמפרטורה חיצונית, כולאים אויר חם בתוך סיבי האריג החלולים, ועם זאת מאפשרים לזיעה להתנדף. פעולה זו מונעת התקררות ושומרת על חום הגוף.

בעבר השתמשו במשי בתור השכבה הראשונה. המשי הוא חומר דק ובעל יכולת נידוף מעולה, אבל העמידות שלו נמוכה. עם השנים, התפתחות הטכנולוגיות השונות בתחום הטקסטיל אפשרה שימוש בחומרים סינטטיים עם נידוף ברמה דומה ועמידות גבוהה בהרבה.

כאשר ניגש לקנות ביגוד תרמי, נפגוש את המונחיםlevel 1 וlevel 2. אלה מחלקים את הביגוד התרמי לשתי קבוצות אריגים:

LEVEL 1 מיועד לפעילות אקטיבית: טרק או רכיבה על אופניים וכדומה, ומאפשר כושר נידוף גבוה עם שמירת חום סבירה.

LEVEL 2 מיועד לפעילות פאסיבית כמו “שמירה” בצבא ומאפשר שמירת חום גבוה עם כושר נידוף סביר.

 

לשכבה הראשונה יש מגוון סוגים וטכנולוגיות:

פרו סטרץ’

טכנולוגית PRO STRETCH משלבת בצורה אופטימלית את בקרת האקלים לגופנו בפעילות פסיבית, באמצעות סיב הכולא את האוויר בתוכו ומייצר שכבת בידוד עבה עם יכולת נידוף זיעה. האריג גמיש מאוד ומאפשר חופש תנועה גם בפעילות אקטיבית באזור אקלים קר.

האריג יכול לשמש גם שכבה שניה מעל אריגים 1.5-1 LEVEL שהם בעלי יכולת נידוף מצויינת בפעילות באזור אקלים קר מאד.

גופיה LEVEL 2 PRO STRETCH
גופיה LEVEL 2 PRO STRETCH

שיטת הטיטניום

הטכנולוגיה החדשה HYBRID TITANIUM משלבת בצורה אופטימלית את בקרת האקלים לגופנו בפעילות אקטיבית ופסיבית, בעזרת בטנה המצופה בחומר ייחודי מטאלי המודפס עליה ומחזיר את החום הנפלט מגופנו, בחזרה לגוף.

בזכות יכולת זו ובשילוב עם אריג בעל יכולת כליאת האוויר וכושר נידוף גבוה, אנו חושפים את הדור החדש של הביגוד התרמי.

LEVEL 1.5 ביגוד תרמי אולטימטיבי לכל סוג פעילות בעל אריג HYBRID TITANIUM קל ונעים המאפשר פעילות אקטיבית ופסיבית בתנאי קור.

גופיה LEVEL1.5 HYBRID TITANIUM
גופיה LEVEL1.5 HYBRID TITANIUM

טכנולוגית wind breaker

wind breaker הינו ביגוד תרמי מנדף זיעה ושומר על חום הגוף בטמפרטורה נמוכה. בתנאי רוח כגון: פעילות צבאית, רכיבה על אופניים או על אופנוע, לעיתים נדרשת לנו הגנה נוספת.

במקרים כאלו הרוח חודרת ומתחיל תהליך הידוע בשם “אפקט צינת הרוח” – ככל שמהירות הרוח עולה היא לוקחת איתה יותר חום מגופנו ומורידה את טמפרטורת הגוף החיצונית, כך שלמעשה הטמפרטורה מרגישה הרבה יותר נמוכה מכפי שהיא באמת (דבר היכול לגרום לכוויות קור חמורות).

לדוגמא: בטמפרטורה של 10 מעלות צלזיוס עם רוח של 40 קמ”ש אנו נרגיש כמו 6 מעלות צלזיוס.

Windbreaker הינו סט תרמי ייחודי אשר פותח במיוחד בכדי לשמור עלינו מתופעה זו. טכנולוגיה מתקדמת של ממברנה המנדפת את הזיעה החוצה, בתוספת תעלות אוורור, אוטמת את כניסת הרוח מלפנים, שומרת על חום גופנו ומגנה מפני “אפקט צינת הרוח” ומפגעי הרוח.

שכבה שניה

התפקיד של השכבה השניה הוא לשמור על טמפרטורת הגוף, כלומר, היא המבודדת היחידה בתוך הלבוש התלת שכבתי. כמו הפליס שממשיך להוליך את הזיעה החוצה / צמר / פוך / פוך סינטטי

בעבר, השימוש העיקרי לשכבה שניה היה צמר אשר מצד אחד ממשיך לנדף זיעה מהשכבה השניה הלאה, ומצד שני מספיק עבה בכדי לכלוא חום קרוב לגוף. החיסרון של צמר הוא שהוא חומר יחסית כבד וגם יקר. לכן היום משתמשים בחומרים קלים בהרבה כמו פליס, פוך, או פוך סינטטי.

ג'קט פליס נשים WOLVERINE
ג’קט פליס נשים WOLVERINE

לכל הפליסים של GoNature

גם מעילי הפוך של GoNature הם אפשרות טובה.

פוך הוא המבודד הטוב ביותר בעולם, המספק פי שלוש יותר חום לאונקיה מאשר מבודדים סינטטיים. האוויר הנלכד בין סיבי המוך מבודד מלחות ושומר על החום בפנים, מה שמאפשר ייצור של מעילים חמים מאוד וקלים מאוד. לכל גרם של מוך כשני מיליון סיבים רכים שמשתלבים בחפיפה כדי ליצור כיסי אוויר מבודדים, ששומרים על חום גופך.

מעילי הפוך הטבעי של GoNature מורכבים מילוי פוך אווזים לבן ביחס של 90/10 RDS – (90% פלומה ו10% נוצות) שהוא הרכב הפוך האיכותי ביותר ובעלי תו תקן עולמי לאיכות הפוך.

בנוסף ל- GoNature מחוייבות עמוקה לשמירה על הסביבה הגלובלית שלנו והיחס האנושי לבעלי חיים.

לכן מעילי הפוך של GoNature בעלי אישור, כי פוך המעיל לא נימרט מעופות חיים או עופות שהואכלו בכפייה.

מעיל פוך Albatross
מעיל פוך Albatross

יתרונותיו של הפוך הטבעי הם ברורים: הוא מספק בידוד מעולה למשקלו והוא גם בר דחיסה, מה שהופך אותו אידיאלי לטיולים ונשיאות לאיזורים קרים מאוד. אך לפוך הטבעי יש גם חסרונות, הוא יקר יחסית ורגיש לרטיבות ולחות. כתוצאה מכך נושא הטיפול והכביסה במעיל פוך טבעי הוא מורכב יותר.

מעילי הפוך הסינטטי של GoNature הם אלטרנטיבה טובה למגבלות אלו ולמשתמשים אשר נמנעים לחלוטין משימוש במוצרים אשר מורכבים מחומרים מן החי.

בניגוד לבידוד סינטטי מסורתי, מעילי הפוך הסינטטי של GoNature מיוצרים מחומרים אשר פותחו בעזרת טכנולוגיות חדשניות בתחום הבידוד. האשכולות הקטנים והעגולים של הפוך עשויים סיבים סינטטיים הדוקים המחקים את אשכולות הפוך הטבעי ולוכדים חום בתוך כיסי אוויר קטנים כדי לשמור על חום הגוף.

טכנולוגיה מתקדמת זו, מאפשרת משקל נמוך, חום, בידוד, ודחיסות כמעט בביצועים של פוך טבעי גם במזג אוויר רטוב ובעזרת חומרים סינטטיים בלבד.

מעיל פוך סינטטי Ermine
מעיל פוך סינטטי Ermine

לכל מעילי הפוך של GoNature

שכבה שלישית

השכבה השלישית היא מעין “קליפה” ומטרתה לחסום רוחות ורטיבות מבחוץ.

בעבר השתמשו בבד כותנה, קנוואס אשר צופה בדונג וכך הגן על המשתמש בפני רוח וגשמים. גם כאן יש לנו היום חומרים מתקדמים יותר כמו “סופרטקס” ו”גורטקס” שהם בעצם ממברנות אטומות למים, כלומר, המעיל אטום לחלוטין בפני מים אך עדיין ממשיך לנדף את הזיעה החוצה. זה מתאפשר הודות לכך שמולקות הזיעה קטנות בהרבה ממולקולות המים, ולכן מתאפשרת רק יציאה של לחות הרחק מהגוף ואין כניסה מחוץ למעיל פנימה.

ישנם מגוון פתרונות לבוש אשר מאחדים בין השכבה השניה והשלישית ויוצרים מעיל מבודד המגן מרוחות ומגשמים.

מגוון מעילי ה- soft shell של GoNature הם דוגמה מעולה.

ג’קט סופטשל TRAIL ANGEL
ג’קט סופטשל TRAIL ANGEL

למגוון מעילי ה- softshell של GoNature

כלומר, יחודו של הלבוש התלת שכבתי הוא שהוא דואג למטייל לכל שכבות ההגנה מהקור בצורה המתאימה ביותר למאמץ בטיול ועדיין מנדף לחות הרחק מגופינו דרך כל שלושת השכבות.

כאשר מטיילים בגבהים בטמפרטורות נמוכות ותוך כדי מאמץ, ניתן ממש לראות זאת יפה בצורת אדים הנפלטים מהמעיל. ממש כפי שניתן להבחין בנשימתנו בטמפרטורות נמוכות.

שיטת הלבוש התלת שכבתי מומלצת ביותר לא רק בחורף אלא גם בטיולי הרים בעונות החמות. בטיול במעלה ההר באירופה או בהרים גבוהים אחרים בעולם, מזג אויר יכול להתחלף בפתאומיות ולהפוך תוך רבע שעה מיום אביבי ונאה – לסערה. לכן גם בטרקים הפשוטים ביותר, הצטיידות לא נכונה יכולה להוביל לטיול נוראי במקרה הטוב ועד לאירועים טרגיים במקרים קיצוניים.

כאשר אנו מדברים על עקרון הלבוש התלת שכבתי, לרוב אנו מתייחסים לפלג הגוף העליון, מכיוון שחשוב מאוד להגן על חום הגוף באיזור בית החזה. אך אותו העיקרון נכון גם לפלג הגוף התחתון שלנו. גם במכנסיים יש לנו שכבה ראשונה שהיא שכבה תרמית, שכבה שניה עשויה להיות מחומרים מנדפים קלים מאוד, או מחומרים מבודדים לשמירה על חום גופינו ובסוג של “קליפה” (שכבה שלישית) כמו במעילי הגשם, שמגנה עלינו מפני גשמים ומתפקדת כמעין חליפת סערה.

מכנס LEVEL 2 PRO STRETCH
מכנס LEVEL 2 PRO STRETCH

שני דברים לסיכום: 

נוחות! לאחר שהבנו את עיקרון הלבוש התלת שכבתי, חשוב מאוד שנדאג למידה הנכונה ביותר עבורנו. בגד שאינו צמוד לגוף מאבד מכושר החימום שלו, שכן, אוויר קר חודר בין הבגד לגוף ורמת האפקטיביות של הבגד נפגמת. אך בגד צמוד מידי עשוי להגביל את תנועתכם ולגרוע מההנאה שלכם בטיול.

לכן, שכבה ראשונה צריכה להיות צמודה לגוף ככל הניתן מבלי להגביל את תנועתכם החופשית, ואילו שכבה שניה ושלישית צריכות להיות מעט רחבות יותר על מנת לאפשר לבוש של שכבה על שכבה באופן צמוד שאינו מאפשר לזרם אוויר קר לחדור בין השכבות.

דבר אחרון: לא לשכוח ל”סגור קצוות”! עד כה דיברנו בעיקר על  חימום בית החזה, אך “קצוות” הגוף שלנו: אצבעות הידיים, כפות הרגליים, אוזניים וראש, הם האזורים הראשונים שבהם אנו חשים את הקור, לכן חשוב מאוד להצטייד בלבוש המתאים. על אביזרי חורף נספר בחלק ב’ של מאמר זה: “איך מתמודדים עם הקור – חלק ב’, גרבי מטיילים, כפפות, כובעי חורף ועוד”…

ובינתיים… שיהיה לכולנו חורף חם.

Test1 דילוג לתוכן