המדריך לשינה טובה בשטח חלק א’ או איך בוחרים שק שינה

אין ספק כי שינה טובה היא גורם מכריע ברמת ההנאה שלנו בטיול.

אבל איך בוחרים שק שינה? שק שינה “מומיה” או שק שינה “מעטפה”? פוך טבעי או פוך סינטטי? ומהי בכלל “טמפרטורת נוחות”? המגוון הרחב המציף את החנויות בתחום שקי השינה בהחלט מבלבל.

הנה כמה עובדות ופרמטרים שיעשו לכם סדר בבלגן ויעזרו לכם לבחור שק שינה שמתאים בדיוק לצרכים שלכם.

שינה טובה בשטח בנויה לרוב משילוב של 3 פריטי ציוד: אוהל, שק שינה ומזרן. האוהל משמש כמעין קליפה המגנה עלינו מרוח ולחות / רטיבות. המזרן משמש כמצע חוצץ המבודד בינינו לבין הקרקע ואילו שק השינה הוא זה השומר עלינו בטמפרטורת הגוף שלנו במהלך השינה בשטח.

כשהולכים לבחור שק שינה הדבר הראשון שחשוב להגדיר הוא מה היעוד של השק שינה או במילים אחרות איזה אופי יש לטיול שלי?

האם מדובר בטיולי קמפינג, ג’יפאים או טיול תרמילאים בו צריך לשאת את כל הציוד על הגב במהלך היום?

לאיזה תנאי מזג אויר מיועד הטיול? האם רק לקמפינג קייצי בארץ או אולי לטיול מוצ’ילרים בדרום אמריקה?

הפרמטרים החשובים בבחירת שק השינה בהתאם ליעוד הם מבנה, משקל וטמפרטורה.

נתחיל מהפשוט –

מבנה שק השינה

שק השינה מגיע לרוב באחד משני מבנים:

מבנה מעטפה – מבנה שק שינה מלבני, שקי שינה אלו הם גדולים יותר ורחבים, ולכן תופסים נפח גדול יותר  ומתאימים יותר לטיולי קמפינג, טיולי רכב ופעילות פנים כמו מסיבות פיג’מות.

שק שינה Amigo

מבנה מומיה – מבנה שק שינה העוקב אחרי קו המתאר של הגוף, רחב יותר באזור הכתפיים וצר יותר באזור הרגליים. יתרונותיו של שק שינה מסוג זה הוא שמירה טובה יותר של חום הגוף, נפח קטן יותר ולרוב גם משקל קל יותר. לכן שק שינה מסוג זה מתאים יותר לתרמילאים ומטיילים שסוחבים את הציוד שלהם איתם על גבם או ללינות שטח באקלים קר.

שק שינה Trail Angel

רוב שקי השינה מגיעים עם אפשרות לפתיחת הרוכסן מצד ימין או מצד שמאל בכדי לאפשר פתיחה נוחה לימנים וגם לשמאליים. הרומנטיקנים בינינו ישמחו לדעת שניתן לחבר יחד שק שינה ימני ושק שינה שמאלי לשק שינה זוגי רחב, אך חיבור מושלם רצוי לעשות עם שני שקי שינה מדגם זהה.

משקל

מבנה שק השינה עוזר לשמור על הטמפרטורה אבל הבידוד האמיתי לחום גופנו פחות מושפע ממבנה שק השינה אלא מכמות האוויר הכלוא בתוך הסיבים מהם מורכב מילוי שק השינה, ככל שיש יותר אוויר כלוא בין סיבי המילוי כך הוא יהיה עבה יותר וגם כבד יותר. כלומר, עובי שק השינה קובע את הטמפרטורה ולפי ההנחה הבסיסית הזו, ככל ששק השינה עבה יותר, כך יהיה לנו יותר חם בו, אבל בהכרח גם שק השינה יהיה כבד יותר ולכן בכדי גם לשמור על פרמטר הטמפרטורה ובמקביל גם לשפר את פונקצית המשקל משתמשים בחומרים וטכנולוגיות חדישות שונות.

פוך – המבודד הטבעי הקל והטוב ביותר בטבע

עולם הפוך הוא תורה בפני עצמה, הוא מגיע באיכויות וצפיפויות שונות, פוך 90/10, כלומר פוך שהוא 90% פלומה ו10% נוצות, נחשב לפוך ברמה הגבוהה ביותר ומייצר את היחס הטוב ביותר בין טמפ’ למשקל.

אבל לפוך הטבעי יש גם את החסרונות שלו: מעבר למחיר הגבוה המתלווה לחומרים טבעיים, כאשר פוך נרטב כמות האוויר הגדולה הכלואה בין הסיבים מתחלפת בכמות מים גדולה מה שהופך את שק השינה לגושי מאוד וכבד מאוד והפוך מאבד כמעט לגמרי את יכולת הבידוד שלו. במקרה כזה נדרש טיפול מיוחד בכדי לשחרר את הגושים ולהביא את שק השינה לייבוש מלא. לכן בחירת שקי שינה המורכבים מפוך טבעי נעשת לרוב על ידי משתמשי קצה כמו מטפסי הרים, שפונקציית המשקל עבורם היא פרמטר קריטי ביותר בבחירת שק השינה.

רוב המטיילים יעדיפו לבחור שק שינה המורכב מחומרי בידוד סינטטיים. טכנולוגיות מתקדמות ומתחדשות כל הזמן מייצרות עבורנו פתרונות טובים לפונקציות של משקל אל מול טמפרטורה לצד מחיר נוח.

“union fiber” לדוגמה היא טכנולוגיה המגיעה לארבעה עד שמונה חללים בתוך הסיב ומצליחה להתקרב לאזורי המשקל של הפוך.  בכדי להגיע למשקל של פוך טבעי בעזרת חומרים סינטטים מבלי להתפשר על טמפרטורה, מאזנים את משקל שק השינה על ידי שימוש בחומרים קלים מאוד ביתר החומרים המרכיבים את השק, אם זה פוליאסטר כחומר בסיסי או פוליאסטר משודרג עם סיבים חלולים שמאפשר כליאה של אותו יחס כמות אוויר במשקל קל יותר.

שק שינה Dragon Micro

בעת הירטבות חומרים סינטטיים מאבדים רק מעט מיכולת הבידוד שלהם ומתייבשים מהר יותר וביתר קלות.

טמפרטורה:

כאשר תגיעו לבחור שק שינה תמצאו כי יש פרמטרים קבועים המופיעים על השק ומתייחסים לטמפרטורה.

פרמטרים אלו נמדדים על פי תקנים פורמלים לבדיקת בידוד שקי שינה. כאשר הולכים לבחור שק שינה חשוב לוודא עם המוכר על פי איזה תקן נבדק שק השינה. התקן המחמיר ביותר הוא התקן האירופאי.

מה זה אומר:

טמפרטורת נוחות, comfort temprature:

טמפרטורת הנוחות מתייחסת ליכולת לישון 6 שעות רצוף מבלי להתעורר מקור והיא נמדדת על פי הטמפרטורה שמתאימה לגבר בבריאות תקינה, הישן בתוך אוהל על מזרון מבודד, לאחר ארוחה חמה.

יש להדגיש כי המדדים נקבעים לפי הטמפרטורה שמתאימה לגבר, ולכן אם בוחרים שק שינה שמיועד לאישה יש להוסיף על טמפ’ הנקובה +6 מעלות (לפי האיגוד הארופאי).

טמפרטורת אקסטרים: מתייחסת למצב הישרדותי בו ניתן לישון במשך שעתיים, בתנאי קור מבלי להיכנס להיפותרמיה, בתוך אוהל על מזרון מבודד, לאחר ארוחה חמה. במדד זה מכוונים את בדיקות שק השינה לגבול קיצון תחתון ולכן במקרה זה הפרמטרים מתייחסים דווקא לנשים. כלומר, במקרה של פרמטר זה כאשר בוחרים שק שינה לגבר, יש להוריד -6 מעלות.

חשוב לבחור שק שינה שטווח טמפרטורת הנוחות שלו תואמת לאזור האקלים שאליו הוא מיועד:

לטיולי קיץ בארץ, למשל, או בעונות חמות במדינות חמות בחו”ל, ניתן לבחור שק שינה עם טמפרטורת נוחות של 5+ מעלות ומעלה.

לטיולי חורף בארץ, או בעונות קרות במדינות חמות בחו”ל, ניתן לבחור שק שינה עם טמפרטורת נוחות של +2 עד +5 מעלות.

לטרקים בגבהים בין 1500 עד 3000 מ’ , וללינות שטח במדינות קרות כדאי לבחור שק שינה בטמפרטורת נוחות -6 עד -6 מעלות.

לטרקים בגבהים של 3000 מ’ ומעלה כדאי לבחור בשק שינה עם טמפרטורת נוחות של -10 עד -6 מעלות.

לסיכום

כאשר בוחרים שק שינה חשוב לבדוק יחס משקל אל מול טווח טמפרטורה והתאמה לשימוש ולאזור האקלים המיועד. לאחר שהגדרנו לעצמינו מהם הצרכים שלנו ניתן לצמצם את האפשרויות המוצעות בחנויות לפי תקציב וטווחי מחירים.

חשוב לזכור שבלינת שטח, שינה טובה תשפיע ישירות על הצלחתו של היום למחרת וכי שינה טובה באמת, תלויה בשלושה מרכיבים: שק השינה שלי, המזרון שלי והאוהל שלי.

היכנסו למאמרים הבאים ותוכלו לאסוף טיפים יעילים לגבי איך לבחור אוהל ואיך לבחור מזרון שטח.

ובינתיים… שיהיה לילה טוב..

Test1 דילוג לתוכן